26.02.2013

                                                                

       TÜRKAV- KASTAMONU ŞUBESİ
BASIN AÇIKLAMASI:


“Azerbaycan’da 21 Yıl Önce Ermenilerin Yaptığı Katliamın Acıları Türk Milleti’nin Hâlâ Yüreğinde!”


Türkav (Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı) Kastamonu Şube başkanı Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu, Ermenilerin 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesinde Hocalı kasabasında 21 yıl önce gerçekleştirdikleri katliamın yıldönümü ile ilgili bir açıklama yaptı:
“Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde Rusların da desteğiyle silahlanan Ermeniler 26 Şubat 1992 tarihinde katliama giriştiler. Hocalı, Hankendi ile Ağdam yolu üzerinde Azeri üssü idi. Ermeniler, önce karayolunu, daha sonra da hava trafiğini kestiler. Katliam günlerce sürdü. Sivil Türklerden 1000 kişiden fazla şehit, 1275 rehin, 150 kayıp verildi. Cesetleri toplayan olmadı. Bulunan cesetlerin çoğunun kafaları kesik, derileri yüzülmüş, karınları delil deşikti. Katil hadisesinde çocuk, kadın, yaşlı ayrımı yapılmadığı, vahşet görüntülerinden anlaşılıyordu. Katliamı Ermenistan’ın 366. Motorize Piyade Alayı yapmıştı. Ermenistan’ın bugünkü Cumhurbaşkanı Sarkisyan, o tarihte Karabağ Savaşında komutan olarak rol almıştır. Ermeni Devlet adamları, katliamın intikam amaçlı olduğunu itiraf ettiler. Dünya İnsan Hakları İzleme örgütü de bunun kapsamlı bir sivil katliam olduğunu dünyaya duyurdu.
Aradan yıllar geçmesine rağmen Karabağlı Türk soydaşlarımızın acısı dinmemiştir. Yörede Ermeni işgal ve baskısı sürmektedir. Binlerce Azerî vatandaşı, Ermeni işgali altındaki evlerine dönmeyi beklemektedir. Türk Milleti; Azerbaycan, Doğu Türkistan, Afganistan, Irak, Suriye ve Filistin başta olmak üzere nerede Türk ve Müslüman kanı akıyorsa, akan bu kanın durması için gerekeni yapmaya hazırdır. Türkav olarak Türk ve İslam Dünyasının önemli bir parçası olan Azerbaycan Türklerinin acılarını paylaşıyor, şehit düşen soydaşlarımızı rahmetle anıyor, Ermeni işgali altında bulunan Türk topraklarının en kısa sürede gerçek sahiplerine iade edilmesini bekliyoruz.”

 Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu
TÜRKAV
Kastamonu Şube Başkanı