TÜRKAV'dan “Milli Mücadelede Kastamonu’nun Yeri ve Önemi” Konferansı

13 Aralık 2009 Pazar

Türkav  Kastamonu Şubesi tarafından düzenlenen Cuma Sohbetlerinin konuğu araştırmacı yazar Fazıl ÇİFTÇİ, konusu ise “Milli Mücadelede Kastamonu’nun Yeri ve Önemi” idi. Kurtuluş Savaşının Başkomutanı Mustafa Kemal; “Gözüm cephede kulağım İnebolu’da” diyerek Milli Mücadelede Kastamonu’nun önemini dile getirmiştir.

Ülkemizin işgale uğradığı, milletimizin sıkıntıya düştüğü buhranlı günlerde gerek misyonerlerin gerekse işgal devletlerinin askeri yetkililerinin Türk Milletini ümitsizliğe düşürme, azınlıklarla karşı karşıya getirme çabaları ve üzerinde oynanan her türlü oyuna rağmen dişiyle tırnağıyla milli mücadeleye destek veren ve bağımsızlığın kazanılmasında  büyük katkıları olan Kastamonu’nun önemi ayrıntılarıyla ve örnekleriyle Fazıl ÇİFTÇİ tarafından anlatıldı.

Doksan yıl önce yaşananların tekrarlanmaması için o günlerde olduğu gibi bugün de her türlü bölücülüğe karşı bin yıllık kardeşliğimizin bozulmaması, milli birlik ve beraberliğimizin devam etmesi için tarihten ibret alınması gerektiği önemle vurgulandı.

Türkav yönetimi, milli ve manevi değerlerimizle ilgili Cuma Sohbetlerinin düzenli olarak devam edeceğini ve Kastamonu halkının davetli olduğunu duyurdu.