13.03.2013

 TÜRKAV- KASTAMONU ŞUBESİ
BASIN AÇIKLAMASI:
“TÜRKAV’DAN ZAFER YÜRÜYÜŞÜNE DESTEK”
Türkav (Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı) Kastamonu Şube Başkanı Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu, Türkiye Kamu-sen Kastamonu İl Temsilciliğinin 18 Mart 2013 Pazartesi günü akşamı düzenleyeceği “Çanakkale Zafer Yürüyüşü” ile ilgili bir açıklama yaptı:
“Günümüzden 98 yıl önce İngilizler ve müttefikleri, Çanakkale’deki Türk savunmasını ve askerini sadece sayı ve askeri teçhizat bakımından değerlendirip, onun yüksek manevi gücünü görmezlikten gelerek, büyük bir hesap hatasına düştüler ve önce denizde daha sonra ise karada yenildiler. Zaferi, Boğazda Türk top ve mayınlarına, karada Türk süngüsüne bırakarak gittiler…
Çanakkale Zaferi ile Boğazlar Türklerin elinde kalınca emperyalistlerin emelleri sonuçsuz kaldı. Müttefikleri Rusya’ya yardım edemeyince Çarlık Rusya’sı çökerek, Bolşevikliğin pençesine düştü. Boğazlar açılabilmiş olsaydı, savaş kısa sürede biter, Rus ihtilali patlak vermezdi. Ayrıca İngiliz- Fransız yardımı gelseydi Rus ekonomisi düzelir, 5 milyonluk Rus ordusunun büyük kısmı Doğu Anadolu’ya gönderilir ve Rusları bir daha Anadolu’dan çıkarmak, işgalcilere karşı Milli Mücadele vermek mümkün olmazdı.
Dolayısıyla Çanakkale Zaferi, Türk Milleti’ne büyük bir nefes aldırmış, vakit kazandırmış, hatta I. Dünya Savaşı’nın 1922 yılına kadar uzamasına neden olmuştur. Bu sayede Türk Milleti yeniden toparlanarak, sınırlarını kanla çizdiği Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni 1923 yılında tüm dünyaya kabul ettirmiştir.
O halde yapılacak olan, bugün bu zaferi küçük görmeye çalışanlara inat, daha canlı daha görkemli kutlamalarla Çanakkale ruhunu yaşatmak, genç nesillere bu zaferin önemini anlatmaktır.
Türkiye Kamu-sen Kastamonu İl Temsilciliği bu yıl Kastamonu’da bu ruhu şahlandırmak için Sinanbey Parkı’ndan Kastamonu Kalesi’ne meşaleli bir zafer yürüyüşü tertip edeceğini basınımız vasıtasıyla kamuoyuna duyurmuştu. Türkav Kastamonu Şubesi olarak bizler bu anlamlı düşünceyi fiiliyata geçirecek olan Türkiye Kamu-sen’in organize edeceği “Meşaleli Zafer Yürüyüşü”ne, Çanakkale’de şehit düşmüş tüm soydaş ve dindaşlarımızın manevi hatıralarına hürmeten katılmayı kendimize bir vazife telakki ediyoruz.

Esasen 1915 yılında zaferi duyan Kastamonulular da şehirde geniş katılımlı ve coşku dolu bir yürüyüş düzenlemişlerdi. Bu geleneğin yeniden canlandırılmak istenmesi de güzel bir düşüncedir.  Çanakkale’de şehit düşen binlerce Kastamonulu Mehmetçiğin aziz ruhlarının bu yürüyüşte bizlerle birlikte olacağı inancında olarak şehitlerimizin manevi huzurunda saygıyla eğiliyoruz.”

Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu
          TÜRKAV  Kastamonu Şube Başkanı