Kastamonu Fatihi Atabey Gazi Minnetle Anıldı


Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma Ve Dayanışma Vakfı Kastamonu Şubesi “Selçukluların büyük komutanı, Kastamonu Fatihi, Uc Beylerbeyi Atabey Gazi”yi anmak amacıyla Atabey Gazi (Kırkdirekli) Camii’nde bir program düzenledi. Atabey Gazi’nin türbesinin başında yapılması planlanan program, serin ve yağışlı hava nedeniyle camii içine alındı.
Kastamonu’da ilk defa gerçekleştirilen programa Kastamonu milletvekili Emin ÇINAR, Kastamonu Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN, İl müftüsü Osman AYDIN, Vakıflar Bölge Müdürü Yavuz YÜCEBIYIK, MHP İlçe başkanı Ali Osman KURTÇU, Türkiye Kamu-sen il başkanı Nedim AFACAN ve bağlı sendikaların yönetim kurulu üyeleri, Kastamonu Belediye Başkan Yardımcısı Eşref CAN ve çok sayıda Kastamonulu vatandaş ile üniversite öğrencileri katıldı.


Hava muhalefetine rağmen büyük katılımın gerçekleştiği görülen program,25 Ekim 2014 Cumartesi günü öğle namazının ardından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. TÜRKAV Kastamonu şube başkanı Doç. Dr. Cevdet YAKUPOĞLU, Atabey Gazi hakkında yaptığı bilgilendirme konuşmasında “Kastamonu’nun tarihî ve kültürel değerlerine sahip çıkabilmek için öncelikle bu değerlerin halkımız tarafından tanınması ve benimsenmesi gerekmektedir. Kastamonu’nun bilinmeyenleri gerçekten çoktur. Tarih ve kültür kenti olduğumuz iddiasında isek toplum tarafından tanınmayan değerlerimizin tanıtımını yapmak durumundayız. Bizler TÜRKAV olarak Kastamonu’nun Selçuklular zamanında fethini gerçekleştiren ve yöreyi Türklere vatan olarak armağan eden büyük komutan Atabey Gazi’nin ruhunu yâd etmekle işe başlamayı faydalı bulduk”sözlerine yer verdi.
TÜRKAV Başkanı,Atabey Gazi’nin asıl adının Hüsameddin Çoban olduğunu ve onun Selçuklu sultanları nezdinde büyük bir itibara sahip olduğunu, Selçuklu kaynaklarında kendisinden saygıyla bahsedildiğini, hatta onun Karadeniz ötesine bir sefer düzenleyerek Kırım’ı da Selçuklulara bağladığını, hayatı boyunca devletine tam bir sadakatle hizmet ettiğini söyledikten sonra konuşmasına devamla maddeler halinde bazı önerilerde bulundu:

  1. Bizans’a karşı gaza ruhunu canlı tutan, emrinde Oğuz ve Kıpçak Türk boylarından binlerce askeri bulunan, Kastamonu’yu cihadın, gazanın ve fethin merkezi yapan, ilim adamlarına destek olan, imar ve iskân faaliyetleriyle şehrimize gerçek kimliğini ilk defa kazandırmaya başlamış bulunan, Türk boylarını yerleşmeye teşvik ederek yörede köyler kurulmasını sağlayan bu büyük Türk Beyi’nin türbesi her Kastamonulu tarafından en azından yılda bir defa ziyaret edilmeli; şehrimize gelen misafirlere de Atabey Gazi Camii ve Türbesi ziyaret ettirilmelidir.
  2. Atabey Gazi Camii ve Türbesi ile karşısında bulunan İsa Dede ve Maden Dede türbelerinin Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından ayağa kaldırılması sevindirici bir husustur. Buna ilaveten çevredeki bazı satılık evlerin yetkili mercilerce (Belediye veya İl Özel İdaresi vb.) satın alınarak bu tesislere tahsis edilmesi faydalı olacak, Atabey Gazi Camii çevresi mekân olarak genişleyecektir.
  3. Cuma günleri Atabey Gazi Camii’nde kılıçla minbere çıkan imamın veya müezzinin o esnada Atabey Gazi’nin ruhuna dua etmesi geleneğinin başlatılması mümkündür.
  4. Şehrimizde icra edilen bazı dinî, milli merasimlere bu camiden başlanması geleneği yerleştirilebilir.
  5. Atabey Gazi’nin oğlu Alp Yörük, torunlarıMuzaffereddin Gazi veNasreddin MahmudBey ile Kastamonulu diğer tarihî- manevi büyüklerimizdenKaysu’l-Hemedânî, Maden Dede, Deveci Sultan, Abdülfettah-ı Veli, CemâleddinFrenkşah, Ahi Şorba, Müfessir Alaaddin, Dede Sultan, İsa Dede, Ahmet Siyahi gibi Kastamonu’da yaşamış veya hizmet yürütmüş şahsiyetleri de unutmamamız gerekmektedir.
  6. Kastamonu’da eğitim gören öğrencilerimize bu tarihi şahsiyetlerle ilgili tanıtıcı programlar düzenlenmelidir.
  7. Atabey Gazi ve Kastamonu’da Selçuklu egemenliği ile ilgili büyük katılımlı bir konferans programı tertip edilmelidir.
  8. Atabey Gazi adına bir park yaptırılmalı ve bu parkta, Kastamonu’nun ilk fatihi Selçuklu beyi Emir Kara Tekin’in, Atabey Gazi ve onun soyundan gelenlerin, Candaroğulları beylerinin ve daha sonraki dönemlerde Kastamonu’ya hizmet etmiş bazı devlet ve ilim adamlarının büstleri yaptırılmalı, bunları tanıtıcı levhalar konulmalıdır.
  9. Kastamonu için hayatını feda etmiş veya emek sarf etmiş her Türk büyüğüne aynı saygı ve ilgi gösterilmeli, yeni nesillerle köklü geçmişimizin buluşması sağlanmalıdır.”

TÜRKAV Kastamonu Şubesi başkanı Cevdet YAKUPOĞLU programın yapılmasına katkıda bulunanlara teşekkür ederek ve bütün Müslümanların Hicri yılbaşını kutlayarak konuşmasını bitirdi.


Program, katılımcılara pilav ve helva ikramı, ardından türbe ziyareti ile sona erdi.