TÜRKAV BÜYÜYEN TEHLİKE KANSERE DİKKAT ÇEKTİ
TÜRKAV KANSERLE İLGİLİ SÖYLEŞİ DÜZENLEDİ
DR. CİHANGİR KÜÇÜK KANSERLE İLGİLİ KONFERANS VERDİ
Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı (Türkav) Kastamonu Şubesi, 25 Şubat 2015 Çarşamba günü akşamı TÜRKAV Konferans Salonu’nda “Sağlık Söyleşisi” düzenledi.
Saat 19.30’da başlayıp 21.00’e kadar devam eden programa MHP Kastamonu İl Başkanı İbrahim Maşalacı, Türkiye Kamu-sen Kastamonu Şube Başkanı Nedim Afacan ve bağlı sendikaların başkanları, Kastamonu Üniversitesi’nden öğretim üyeleri, Kutlu Bilgi Derneği başkanı Ahmet Emiralioğlu, üniversite öğrencileri ile Türkav üye ve mensupları katıldılar.
Programın açılış konuşmasını yapan TÜRKAV Kastamonu Şubesi başkanı Doç Dr. Cevdet YAKUPOĞLU, Türkav’ın 26 yıldır Kastamonu’da sosyal, kültürel, bilimsel her türlü etkinliğe imza atarak hem üyelerinin hem de Kastamonu halkının temel değerlerine hizmet etmeyi kendisine vazife edinmiş olduğunu dile getirdi. Yakupoğlu, “bizler Kamu Çalışanları Vakfı olarak, Türk milletinin kültürel ve ahlaki değerlerinin korunması için nasıl çaba sarf ediyorsak, milletimizin ruhî ve bedenî sağlığının da en az o kadar korunması gerektiğinin bilinci içerisindeyiz. Çünkü atalarımız sağlam kafa sağlam vücutta bulunur, demişler. Türk milletinin bedenî, ruhî, ilmî, aklî, fikrî her konuda mükemmel bir donanıma sahip olması, Türk dünyasının ve İslam âleminin de o kadar sağlam bir yapıya kavuşmasına katkı sağlayacaktır. Bu nedenle Türkav Kastamonu şubemiz, çağımızın büyük sağlık problemlerinden biri olan kanserle ilgili böyle bir etkinlik düzenleyerek sosyal görevini yapmış olacaktır” şeklinde devam eden konuşmasının sonunda Dr. Cihangir Küçük’e ve katılımcılara, konuya dair hassasiyetlerinden ve katılımlarından dolayı teşekkür etti.
Programa konuşmacı olarak davet edilen Dr. Cihangir Küçük ise, “Çağımızın Vebası: Kanser” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi. Dr. Küçük, slaytlarla desteklediği konuşmasında kanserin ortaya çıkış nedenleri, insan vücudunda yayılma alanları, kanser türleri ile bu hastalıktan korunabilmek için alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi. Ayrıca Dr. Küçük, son yıllarda Türkiye’de kansere yakalanan kişi sayısının ciddî oranda arttığını da sözlerine ekledi. Samimi bir sohbet havası içinde geçen söyleşi sonrasında, konu ile ilgili sorulara da cevaplar veren Dr. Cihangir Küçük, kanserin amansız bir hastalık olmasına rağmen, erken teşhis sayesinde bu tehlikeden korunmanın mümkün olduğunu söyledi. Diğer taraftan vatandaşların öncelikle yedikleri gıdalara dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen Küçük, kansere yakalanmamak için en iyi çözüm yolunun doğal beslenmek ve alkol, sigara kullanımı, aşırı beslenme, hareketsizlik gibi olumsuz davranışlardan uzak durulması olduğunun altını çizdi.
Programın son kısmında Dr. Cihangir Küçük’e plaket takdim edildi.
Kapanış konuşmasını yapan Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu, son günlerde Türkiye’de üst üste üzücü hadiselerin meydana geldiğini ve bunun da Türk milletini derinden sarstığını dile getirdi. Bu hadiselerden birinin gerçekten çok elim bir vaka olan Özgecan cinayeti olduğunu, bunun hemen arkasından Ege Üniversitesinde Tarih Bölümü son sınıf öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun hain ve bölücü PKK mensuplarınca katledildiğini söyleyen Yakupoğlu, Suriye’de bin yıllık Türk toprağı olan bir alandan ve uluslararası antlaşmalarla Türk toprağı olarak belirlenmiş bir sahadan Süleymanşah Türbesi’nin apar topar taşınmasının da Türk milleti için büyük bir prestij kaybı olduğunu üzülerek ifade ettiğini söyledi. Son olarak iki Türk savaş uçağının düşmesi sonucu şehit olan dört Türk pilotuna Allah’tan rahmet dileyen Yakupoğlu’nun konuşmasının ardından bahsi geçen şehitler ve 23 yıl önce, 26 Şubat 1992’de Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında Rus destekli Ermeni güçleri eliyle katledilen soydaşlarımızun ruhları için Kur’ân-ı Kerim tilavet edildi, dua okundu ve misafirlere ikramda bulunuldu.