28.05.2013

TÜRKAV KASTAMONU ŞUBESİNDEN 24. FETİH ŞÖLENİNDE AHMET ŞAFAK KONSERİ
“Ahmet Şafak: Çözüm sürecini desteklemiyorum”
24-25 Mayıs 2013 tarihlerinde Kastamonu’da düzenlenen 24. Fetih Şöleninde konser veren ünlü türkücü Ahmet Şafak, Akil İnsanlarda yer alan meslektaşlarına göndermede bulundu. Şafak, Akil İnsanlar heyetinde yer alan sanatçılar siyaset yaparken kendisinin ise sahnede görüşlerini belirtmesi üzerine politikacı diye eleştirilmesine anlam veremediğini söyledi. Ayrıca Şafak, çözüm sürecini ise desteklemediğini kaydetti.
 Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Kastamonu Şube Başkanlığı tarafından, Kastamonu Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen 24. Fetih Şöleni’nde ünlü sanatçı Ahmet Şafak sahne aldı. Program, Türkav Şube başkanı Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu’nun açılış konuşması ile başladı. Yakupoğlu, “Büyük Türk tarihinin parlak sayfaları arasından seçtiğimiz bir fetih serüvenini burada yeniden canlandırmak; geçmişteki başarılarımızı yad ederek genç Türk nesillerinin kendine güven duymasını sağlamak amacımızdır. Bunun yanında Sultan Fatih’in ne zor şartlarda nasıl bir ciddiyetle, azim ve imanla, sabırla hazırlanarak zafere ulaştığının da genç beyinlerde yer edinmesini istiyoruz” dedi.
Türk Milleti’nin tarihte düştüğü hatalarını bugün tekrar etmemesi tavsiyesinde bulunan Yakupoğlu, “Dostumuzu düşmanımızı iyi bellemeliyiz. Dilimiz, kültürümüz, töremiz, bayrağımız, kutsal değerlerimizle kimsenin oynamasına izin vermemeli; “Türk, Türkiye, Türkiye Cumhuriyeti, Türk Devleti” gibi tanım ve kavramları kullanmaya devam etmeliyiz. “Bir” olursak “İri” ve “Diri” olacağımızı unutmamalıyız. Türkav, işte bu nedenlerle milletimizin birlik beraberliğini pekiştirmeye yarayacak kültür programlarına; geçmişle gelecek arasında köprü kuracak, gençlerimizi okumaya, çalışmaya teşvik edecek faaliyetlere: Kastamonu`nun kalkınması ve tanıtılmasına yönelik etkinliklere önem ve öncelik vermektedir” diye konuştu.
Konser öncesinde Kâmil Gezer tarafından Kur’an-ı Kerim okundu ve ardından Duran Sivaslıoğlu tarafından Fatih, annesi Halime Hüma Hatun, dayısı İsmail Bey, halası Selçuk Hatun ve tüm Türk büyüklerinin ruhları için dua edildi.
Genç sanatçı Ozan Arif Atılgan’ın kendine özgü seslendirdiği coşkulu parçaların hemen ardından Ahmet Şafak sahne aldı. Ahmet Şafak’ın sahneye çıkmasıyla birlikte büyük bir sevgi gösterisi yaşandı. Yaklaşık olarak 25 bin kişinin izlediği konserde Ahmet Şafak, şarkılarıyla davetlileri coşturdu. Kastamonuluların Belediye Meydanına adeta akın ettiği konserde Sanatçı Ahmet Şafak, Türk Milliyetçilerinin tarihinde özel bir anlam taşıdığını ve Türkçülük düşüncesinin zihinlerden silinemeyeceğini söyledi.
 Şarkılarının arasında birlik ve beraberlik mesajı veren Sanatçı Ahmet Şafak, bu birlik ve beraberliği kimsenin bozamayacağını söyledi. Şafak, Akil İnsanlar Heyetinin il il gezdiğini hatırlatarak, “Gittikleri yerlerde protestolarla karşılaştılar ve kendileri gibi düşünmeyenleri bir avuç azınlık gibi gösterdiler. Bakın buraya, burada bir avuç azınlık mı var. Bütün Kastamonulular burada. Bu sese kulak vermezseniz neye kulak vereceksiniz” dedi.
Ayrıca kendisini meslektaşlarının eleştirdiğini ve siyaset yaptığını öne sürdüklerini hatırlatan Ünlü Türkücü Ahmet Şafak, “Akil İnsanlar Heyetinde yer alan sanatçı arkadaşlarıma soruyorum. Siz şimdi siyaset yapmıyor musunuz? Biz, sahne aldığımız yerlerde düşüncelerimizi söylerken politikacı oluyoruz, siyaset yapmış oluyoruz da o zaman siz siyasetin neresinde yer alıyorsunuz. Sizin gibi düşünmek zorunda mıyız? Ben kendi adıma söylüyorum, çözüm sürecini desteklemiyorum” diye konuştu.
Öte yandan Sanatçı Ahmet Şafak, “Biz, her türlü etnik kökenle biriz ve beraberiz. Hep de böyle kalacağız. Eğer bize kimsiniz diye soruyorsanız ‘Ne Mutlu Türküm Diyene” şeklinde tepki gösterdi.
Türklerin atadan savaşçı olarak geldiğini hatırlatan Şafak, “Bakın, burada hep akılları savaşta, bunlar başka bir şey bilmiyorlar diyebilirler. Evet, biz savaşçıyız. Ama bizim savaşımız sizin gibi koltuk için değil, cehaletle olan savaşımızdır” ifadelerini kullandı.
Sık sık şarkılarının arasında Kırmızı-Beyaz şeklinde slogan atan kalabalık gurup, ünlü sanatçı Ahmet Şafak’a eşlik ederek, adeta kendilerinden geçtiler. Binlerce kişinin izlediği konserde vatandaşların ise ellerinden Türk Bayrağını düşürmemesi ve sürekli sallaması dikkatlerden kaçmadı. Söylediği şarkılarla alanı coşturan Ahmet Şafak, uzun süre hayranlarının ilgisi yüzünden sahneden inemedi. Ayrıca Ahmet Şafak’la resim çektirebilmek için uzun kuyruklar oluştu ve hayranları yüzünden zor anlar yaşadı.
Ahmet Şafak’a Kastamonu Belediye Başkan Vekili Bahri Yavuz, teşekkür plaketi ve çiçek hediye etti.
“Kastamonu İsmail Bey Camii’nde Devrekâni Tatlısı İkramı
24. Fetih Şöleni kapsamında 24 Mayıs Cuma günü, İsmail Bey Camii’nde namaz çıkışı yaklaşık 750 kişiye tatlı ikram edildi. İkramın sonunda camii imamı tarafından Fatih, annesi Halime Hüma Hatun, dayısı İsmail Bey, halası Selçuk Hatun ve tüm Türk büyüklerinin ruhları için dua yapıldı.
“Fatih Sultan Mehmet Han” adlı tiyatro sahnelendi
24. Fetih Şöleni kapsamında 25 Mayıs Cumartesi günü İzmir Efsane Sahnesi tarafından Kastamonu Halk Eğitim Merkezi Salonunda Fatih Sultan Mehmet Han adlı tiyatro oyununun gösterimi yapıldı.
TÜRKAV Kastamonu Şubesi’nin Kastamonu Belediyesi ile işbirliğiyle hazırlanan Fetih Şöleni programı kapsamında Kastamonu’ya gelen İzmir Efsane Sahnesi oyuncuları, Fatih Sultan Mehmet Han adlı oyunu 3 seans halinde (saat 11.00; 14.00; 16.00) izleyicilerle buluşturdular.
Tiyatro oyununun sonunda Kastamonu Belediye Başkan Vekili Bahri Yavuz tarafından İzmir Efsane Sahnesi tiyatrosunun sahibi, aynı zamanda tiyatro yönetmen ve oyuncusu olan Mehmet Demirkesen’e tüm ekibi adına bir plaket takdim edildi. Ayrıca TÜRKAV Kastamonu Şubesi Başkanı Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu da tiyatro ekibine çiçek sundu. Fatih Sultan Mehmet Han’ın adaleti, devlet anlayışı ve insan sevgisinin vurgulandığı oyun çok sayıda kişi tarafından izlendi. 27.05.2013.