TÜRKAV YAZ KUR’ÂN-I KERİM KURSU ÖĞRENCİLERİ
ŞEHRİ GEZDİ
Türkav (Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı) Kastamonu Şubesi’nin geleneksel olarak düzenlediği Yaz Dönemi Kur’ân-ı Kerim Kursu’na bu yıl da büyük bir öğrenci katılımı gerçekleşti. Türkav üye ve mensuplarının çocuklarından 7 ilâ 17 yaş arasındaki öğrencilerin iştirak ettiği kursun son günlerinde, kurs öğreticileri nezaretinde Kastamonu’nun önemli ziyaretgâhlarından Şeyh Şa’ban-ı Velî Külliyesi ve Mehmet Feyzi Efendi kabri ziyaret edildi.
Türkav Kastamonu Şube başkanı Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu; 2014 Yaz Dönemi Kur’ân-ı Kerim Kursu ile ilgili yaptığı açıklamada, 23 Haziran 2014 tarihinde başlayan kursa bu yıl, geçen seneye göre biraz daha fazla katılımın olduğunu söyledi.
Yakupoğlu, mekân darlığı nedeniyle kursla ilgili kamuoyuna ilanda bulunulamamasına rağmen 135 civarında bir öğrenci grubunun Türkav Yaz Kur’ân-ı Kerim Kursu’na iştirak ettiğini ve kursun başarı devam ettirildiğini ifade ettikten sonra, hemen hemen bütün öğrencilerin Kur’ân-ı Kerim’i yüzünden okuma safhasına geçtiğini, okuma bilenlerin ise okuma seviyelerini ve kalitesini yükselttiklerini söyledi.
Kursta görev almış hocalara katkılarından dolayı şükranlarını sunan Yakupoğlu, kurs boyunca katılımcı öğrencilere Kur’ân-ı Kerim’i yüzünden okuma eğitimi yanında, namaz surelerinin öğretimi, cemaatle namaz kılma uygulaması, temel dinî bilgiler ve gerekli duaların öğretilmesi, milli- manevi değerlerle ilgili şiir, marş ve ilahilerin ezberletilmesi gibi konularda da eğitim verildiğini; ayrıca şehir gezisi düzenlenerek Kastamonu’nun önemli tarihî mekânlarından Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesi ve Mehmet Feyzi Efendi Türbesi’nin çocuklara gezdirildiğini, erkek öğrencilerin her hafta Cuma namazlarını topluca kurs merkezine yakın bir camide halkla beraber uygulamalı olarak kıldıklarını ve kurs boyunca her gün öğle saatlerinde bütün çocuklara ikramda bulunulduğunu dile getirdi.
Kurs sonunda öğrencilere Başarı Belgesi verilerek çocukların emeklerini küçük de olsa kalıcı bir belge ile ifade etmek istediklerini söyleyen Yakupoğlu, bu yılki kursun geçen yıl olduğu gibi bu sene de Ramazan ayına denk gelmesinin özel bir anlam ifade ettiğini ve kursa katılan öğrencilerin bu mübarek ayın manevi hazzını da topluca yaşadıklarını söyledi.
Yakupoğlu, açıklamasının sonunda Türk- İslâm âleminin Ramazan Bayramı’nı tebrik ettikten sonra öğrencilere bazı tavsiyelerde de bulundu: “Kursa iştirak eden bütün öğrencilerimiz, yüce kitabımız Kur’ân-ı Kerim’i bundan sonraki hayatlarında okumayı sürdürsünler ve mealini de okuyup anlamaya çalışsınlar. Bu kutsal kitabın insanlığa vermiş olduğu güzel mesajları kendilerine rehber edinsinler. Hangi mesleği icra ederlerse etsinler, işlerini iyi yapsınlar; vatanımıza ve milletimize, bütün İslam âlemine ve insanlığa faydalı birer birey olmaya çalışsınlar. Dinimizin güzelliklerini ve özelliklerini iyi öğrenerek, kendilerini din üzerinden kullanmaya çalışanlara fırsat vermesinler. İslam dünyasının dört bir yanında akan masum Müslüman kanlarının haberlerinin ve şehit düşen dindaşlarımızın görüntülerinin yayınlandığı şu günlerde, Müslüman Türk gençliği olarak daha çok çalışılması gerektiğinin farkında olsunlar. Unutmasınlar ki, Türk ve İslam dünyasının aydınlık günlere ulaşması için; milli ülküler peşinde koşan, bilinçli, duyarlı, donanımlı ve imanlı bir Türk gençliğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulacaktır.”