27.03.2013

TÜRKAV’DAN TÜRK OCAKLARI KONFERANSI

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı Kastamonu Şubesi’nin her ay düzenlediği konferanslar devam ediyor…
 26 Mart gecesi, TÜRKAV Kastamonu Şube binasında gerçekleşen etkinlikte, K.Ü. Fen – Edebiyat Fak. Tarih Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz Kastamonu Türk Ocakları ile ilgili bir konferans verdi.
 Yoğun bir katılımın gerçekleştiği konferansta, Osmanlı’dan Cumhuriyete geçiş sürecinde toplumda meydana gelen gelişmeleri de gözler önüne seren Yılmaz, Kastamonu Türk Ocaklarının kuruluşu, yapısı, yıllar içinde görev almış yönetim kadrosu ve faaliyetleri ile ilgili çok doyurucu bilgiler sundu.

Kastamonu Türk Ocağı’nın yaptığı faaliyetlerle toplumun ilim, kültür, sanat, spor alanlarındaki büyük bir boşluğu doldurduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Yılmaz; aynı zamanda 90 yıl öncesinin Kastamonu’sunda da bir tarih yolculuğuna çıkardığı izleyicilere Kastamonu kimliği ile ilgili önemli bilgiler sundu.
Programın sonunda bir değerlendirme konuşması  yapan TÜRKAV Kastamonu Şubesi Başkanı Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu ise Türk devlet geleneğinin sürekliliğine dikkat çektiği konuşmasında Cumhuriyetimizin 1923 yılında kurulduğunu ancak temelinde Osmanlı’nın, Selçuklu’nun, Karahanlı’nın ve tarih sahnesine çıkmış bütün Türk devletlerinin bulunduğunu ifade etti.
Program sonunda Doç. Dr. Serhat Yılmaz’a, TÜRKAV adına bir de Teşekkür belgesi takdim edildi.