MEHMET FEYZİ EFENDİ BU YIL BİR BAŞKA ANILDI


Kastamonu’nun âlim, fazıl ve mütefekkirlerinden merhum M. Feyzi Efendi (M. F. ŞALLIOĞLU), vefatının 24. yıldönümünde Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı Kastamonu Şubesince düzenlenen bir dizi etkinlikle anıldı.
Program etkinlikleri 8 Mart 2013 Cuma günü saat 14.00’de Barutçuoğlu AVM’de, açılışını Kastamonu Valisi Sayın Erdoğan Bektaş’ın yaptığı “Kastamonu’nun Manevi Değerlerinden Mehmet Feyzi Efendi” temalı fotoğraf ve belge sergisi ile başladı.
Mehmet Feyzi Efendi’ye ait resim ve belgelerin ilk kez sergilendiği programda konuşan Vali Bektaş, Değerler Şehri Kastamonu projesini hatırlattı ve “Bir tohum attık, ‘Değerler Şehri Kastamonu’ dedik. Bizim ektiğimiz tohum yavaş yavaş filizlenmeye, kök salmaya başladı. Esasen önceden var olan köklerle buluşmaya başladı. Bu gerçekten güzel bir gelişme. Kastamonu’nun bugün, gerçekten sahip olduğu değerlerin bir şekilde farkına varması, yaşatmaya çalışması her türlü takdirin üzerindedir. Mehmet Feyzi Efendi’yi ben tanımadım ama Kastamonulular biliyorlar, seviyorlar, yaşatmaya çalışıyorlar. Öncelikle ben kendilerine Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.
Çok sayıda davetlinin katıldığı serginin açılış konuşmasını Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Burhan Baltacı yaptı. Baltacı: “Kastamonu’muzun değerlerinden merhum Mehmet Feyzi Efendi Hazretleri’nin fotoğrafları, kendilerinin el yazısı olan mektuplar ve belgeler, kendilerinden sonra yapılan eserler, kitaplar ve adına yapılan Kastamonu Candaroğulları Mahallesi’ndeki cami ile Azerbaycan’daki cami olmak üzere çeşitli etkinlikleri de içeren sergimiz Kastamonu’muzda yapılan faaliyetleri ve kendi adına yazılan kitapları tanıtmak amacıyla düzenlenmiştir. Ayrıca ellerinde bilgi, belge, resim, fotoğraf olan arkadaşlarımızdan, dostlarımızdan bu belgeleri en azından bizlerle paylaşmalarını sağlamak açısından bu sergi bir vesile olacaktır.” dedi.
10 Mart Pazar Günü saat 10.30’da M. Feyzi Efendi’nin Gümüşlüce’deki kabri başında düzenlenen ve sunuculuğunu İHL. Meslek Dersleri öğretmeni Orhan Çamlıca’nın yaptığı, binlerce kişinin katıldığı programda, Kastamonu’nun mümtaz hocaları tarafından Kuran-ı Kerim tilavet edildi. Ticaret Lisesi Din Kültürü Ahlak Bilgisi öğretmeni Şevket Oğuz Ünal tarafından yapılan hatim duasının akabinde misafirlere etli pilav ve ayran ikram edildi.
TÜRKAV Kastamonu Şubesince geleneksel olarak her yıl düzenlenen anma programına bu yıl Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı Genel Başkanı sayın Sinan Yüksel, başkan yardımcısı Hulusi Açıkbaş ve yönetim kurulu üyeleri de katıldılar.
Ayrıca programa MHP Kastamonu Milletvekili Emin Çınar, AK Parti Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen, Kastamonu Belediye Başkan Vekili Bahri Yavuz, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, MHP İl Başkanı Dursun Ergin, MHP Merkez İlçe Başkanı Av. Ahmet Yavuz, AK Parti İl Başkanı Av. Metin Çelik, Merkez İlçe Başkanı Av. Feridun Öztürk ile çok sayıda siyasi parti temsilcisi ve vatandaşlar katıldı.
"Mehmet Feyzi Efendi'yi Anma Haftası" etkinlikleri kapsamında aynı gün öğleden sonra Alyans Düğün Salonu’nda bir konferans tertip edildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Halife Sultan Camii İmam-Hatibi Kamil Gezer tarafından okunan Kuran-ı Kerim’in akabinde Türkav Kastamonu Şube Başkanı Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu’nun açılış konuşması ile devam etti. Programın şeref misafiri TÜRKAV Genel Başkanı Sinan Yüksel’in, 1000 kişilik salonu dolduran misafirlere kısa bir selamlama konuşmasının ardından M. Feyzi Efendi’nin hayatını anlatan sinevizyon gösterisi izlendi. Ensar Vakfı Genel Md. İlahiyatçı Hüseyin Kader tarafından yapılan “M. Feyzi Efendi’nin Tebliğ ve İrşat Metodu”nu anlatan konferansla program sona erdi.