TÜRKAV- KASTAMONU ŞUBESİ
3 MAYIS 1944 TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ PANELİ


       Türkav (Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı) Kastamonu Şubesi tarafından, 3 Mayıs 1944 Türkçülük Dâvâsı ve Türkçülük Günü anısına bir panel düzenlenmiştir.
       Program, 2 Mayıs 2013 Perşembe Günü saat: 19.00’da Kastamonu belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilmiştir.
      Türkav Kastamonu Şube başkanı Doç. Dr. Cevdet YAKUPOĞLU’nun yönettiği panelde; Doç. Dr. M. Serhat YILMAZ: “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Türkçülük Fikir Akımının Gelişimi”; Yrd. Doç. Dr. Yasin ŞERİFOĞLU: “Türk Sözünün Anlamından Hareketle Türk Milleti Kavramı”; Emekli Eğitimci Celal ÜNAL: “3 Mayıs 1944 Türkçülük Dâvâsı” başlıklı konuşmalarını yapmışlardır.
     Şube Başkanı Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu, böyle bir program yapmadaki amaçlarını, Türkiye ve dünyadaki o dönem hadiselerinin bugün daha iyi tahlil edilebilmesini sağlamak olduğunu ifade etmiş ve konuyu şu şekilde özetlemiştir:
    “Bu programın amacı Türk Milliyetçisi oldukları ve Türkiye’nin milli menfaatlerini savundukları halde 3 Mayıs 1944 ve sonrasında tutuklanıp işkence görenleri, toplumdan dışlananları, işten çıkarılanları, Türk Milleti’nin bekası ve milli menfaatleri uğruna kendini feda edenleri; Türkçülük fikrinin gelişmesine katkı sağlayanları anmak; günümüzde tartışmaya açılan ve aşağılanmak istenen “Türk, Türk Milliyetçiliği, Türk Milleti, Türkiye, Türkiye Cumhuriyeti vb.” kavramların boş değerler olmadığını anlatmaktır.
     1944’te Türkçülük Dâvâsı sonucunda hapse mahkum edilip, 1,5 yıl yattıktan sonra aklanan Türk Milliyetçilerinin (A. Türkeş, N. Atsız, N. Sançar, Z. V. Togan, O. Ş. Gökyay, R. O. Türkkan, H. Namık Orkun, Hikmet Tanyu, H. F. Cansever, F. Tevetoğlu, Cemal Oğuz Öcal, İsmet Tümtürk, Muzaffer Eriş, Sait Bilgiç, Zeki Özgür, Sadi Özbek, Cabbar Şenel, Nurullah Barıman, Cihat Savaşfer, Fazıl Hisarcıklı, Yusuf Kadıgil, Fehiman Altan, Saim Bayrak) ruhu şad olsun.”Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı
(TÜRKAV)
Kastamonu Şubesi