TÜRKAV’IN YAZ KURSUNA REKOR KATILIM
Türkav (Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı) Kastamonu Şubesi’nin geleneksel olarak her yıl düzenlediği Yaz Dönemi Kur’ân-ı Kerim Kursu sona erdi.
Türkav Kastamonu Şube başkanı Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu; Türkav Yaz Dönemi Kur’ân-ı Kerim Kursu ile ilgili yaptığı açıklamada 24 Haziran 2013 tarihinde başlayan kursa bu yıl rekor katılımın olduğunu söyledi.
Yakupoğlu, mekan darlığı nedeniyle kursla ilgili kamu oyuna herhangi bir ilanda bulunulmamasına rağmen 130 civarında bir öğrenci grubunun Türkav Yaz Dönemi Kur’ân-ı Kerim Kursu’na iştirak ettiğini ve 2 Ağustos Cuma günü itibarıyla kursu başarı ile tamamladığını ifade ettikten sonra, hemen hemen bütün öğrencilerin Kur’ân-ı Kerim’i yüzünden okuma safhasına geçtiğini söyledi. Bu vesileyle kursta resmî ve gönüllü olarak görev almış bütün hocalarımıza şükranlarımı sunuyorum diyen Yakupoğlu, kurs boyunca katılımcı öğrencilere Kur’ân-ı Kerim’i yüzünden okuma eğitimi yanında, namaz surelerinin öğretimi, cemaatle namaz kılma uygulaması, temel dinî bilgiler ve gerekli duaların öğretilmesi gibi konularda da eğitim verildiğini; şehir gezisi düzenlenerek Kastamonu’nun önemli tarihî mekânlarından olan İsmail Bey Camii, Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli, Mehmet Feyzi Efendi türbesinin çocuklara gezdirildiğini, erkek öğrencilerin her hafta Cuma namazlarını topluca kurs merkezine yakın bir camide halkla beraber uygulamalı olarak kıldıklarını ve kurs boyunca her gün öğle saatlerinde bütün çocuklara ikramda bulunulduğunu dile getirdi.
Kurs sonunda bütün öğrencilere Başarı Belgesi verilerek çocukların emeklerini küçük de olsa kalıcı bir belge ile ifade ettiklerini söyleyen Yakupoğlu, bu yılki kursun Ramazan ayına denk gelmesinin de ayrı bir anlam ifade ettiğini ve kursa katılan öğrencilerin bu mübarek ayın manevi hazzını da topluca yaşadıklarını söyledi. Yakupoğlu, açıklamasının sonunda öğrencilere bazı tavsiyelerde de bulundu: “Kursu tamamlayarak Başarı Belgesi alan bütün öğrencilerimiz, okumasını öğrendikleri yüce kitabımız Kur’ân-ı Kerim’i bundan sonraki hayatlarında okumayı sürdürsünler ve mealini de okuyup anlamaya çalışsınlar. Bu kutsal kitabın insanlığa vermiş olduğu güzel mesajları kendilerine rehber edinsinler. Hangi mesleği icra ederlerse etsinler, işlerini iyi yapsınlar, vatanımıza ve milletimize, bütün İslam âlemine ve insanlığa faydalı birer birey olmaya çalışsınlar. Dinimizin güzelliklerini ve özelliklerini iyi öğrenerek, kendilerini din üzerinden kullanmaya çalışanlara fırsat vermesinler.”

 


Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı
(TÜRKAV)
Kastamonu Şubesi