21.03.2014

“TÜRKAV, 3. ZAFER YÜRÜYÜŞÜNE
KATILDI”
Türkav (Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı) Kastamonu Şube Yönetimi, Türkiye Kamu-sen Kastamonu İl Temsilciliğinin 18 Mart 2014 Salı akşamı düzenlediği “3. Çanakkale Zafer Yürüyüşü”ne katıldı.
Kastamonu’da, yaklaşık 10 bin kişi, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma günü nedeniyle yürüdü.
18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü’nde Türkiye Kamu-Sen Kastamonu İl Temsilciliği ile Kastamonu Belediyesi’nin organizesinde Kastamonu Kalesi’ne meşalelerle “Zafer Yürüyüşü” gerçekleştirildi. MHP İl, İlçe, Kadın Kolları teşkilatlarının yanı sıra Kastamonu Ülkü Ocakları Başkanlığı ile TURKAV’ın tam destek verdiği yürüyüşe yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Cumhuriyet Meydanında toplanan kalabalık, Mehteran takımının çaldığı marşlara eşlik etti. Daha sonra, öğrencilerin ve halktan her kesimin oluşturduğu gurup, ellerinde Türk bayrakları ve meşalelerle birlikte Kastamonu Kalesi’ne Mehteran takımı eşliğinde yürüyüşe geçti.
Kalabalık gurup, yol boyunca “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganları attı. Ayrıca yürüyüş esnasında sık sık tekbir de getirildi. Kastamonu Kalesi’ne meşalelerle yürüyen Kastamonulu vatan sevdalıları, kaleye ulaştıklarında burada ilk olarak Yatsı ezanı okundu ve Kuran-ı Kerim tilavet edildi, kaside seslendirildi ve son olarak başta Çanakkale Şehitleri olmak üzere bütün şehitlerimizin ruhları için indirilmiş 15 adet Hatm-i Şerifin duası yapıldı.
Türkiye Kamu-Sen Kastamonu İl Temsilcisi Nedim Afacan, Kastamonu Kalesi’nde yaptığı konuşmada Çanakkale Zaferi’nin özellikle gençlere çok iyi anlatılması gerektiğini belirterek, “Gençlerimiz, bugün olduğu gibi geleceğimizin de teminatıdır. Kastamonu Belediyemizle birlikte hafızalardan asla çıkmayacak böyle bir günde Zafer Yürüyüşü düzenledik. İlki yine Kastamonu’da 1915 yılında yapılan Zafer Yürüyüşünün 2013 yılında ikincisini, bu yılda üçüncüsünü düzenliyoruz” dedi.
Konuşmanın ardından savaş esnasında bir günlük asker yiyeceği olan bir bardak üzüm hoşafı ikram edildi.
Türkav Kastamonu Şube Başkanı Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu da basına yaptığı açıklamada; “Çanakkale Zaferi, Türk Milleti’ne büyük bir nefes aldırmış, vakit kazandırmış, hatta I. Dünya Savaşı’nın 1922 yılına kadar uzamasına neden olmuştur. Bu sayede Türk Milleti yeniden toparlanarak, sınırlarını kanla çizdiği Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni 1923 yılında tüm dünyaya kabul ettirmiştir. O halde yapılacak olan, bugün bu zaferi küçük görmeye çalışanlara inat, daha canlı daha görkemli kutlamalarla Çanakkale ruhunu yaşatmak, genç nesillere bu zaferin önemini anlatmaktır.
Türkav Kastamonu Şubesi olarak bizler bu anlamlı düşünceyi fiiliyata geçirmiş olan Türkiye Kamu-sen’in organize ettiği “Meşaleli Zafer Yürüyüşü”ne, Çanakkale’de şehit düşmüş tüm soydaş ve dindaşlarımızın manevi hatıralarına hürmeten katılmayı kendimize bir vazife telakki ettik. Esasen 1915 yılında zaferi duyan Kastamonulular da şehirde geniş katılımlı ve coşku dolu bir yürüyüş düzenlemişlerdi. Bu geleneğin yeniden canlandırılması da büyük önem arz etmektedir.

Çanakkale’de şehit düşen binlerce Kastamonulu Mehmetçiğin aziz ruhlarının bu yürüyüşte bizlerle birlikte olacağı inancında olarak şehitlerimizin manevi huzurunda saygıyla eğiliyoruz.” sözleriyle duygularını ifade etti.