2013  MEHMET FEYZİ EFENDİ PROGRAMININ AÇILIŞ KONUŞMASI

      Sayın Valim, Sayın Milletvekilim, Sayın Belediye Başkanlarım,
Sayın dekanlarım
Sayın İl Müftüm,
Ankara’dan kalkıp gelerek programımıza teşrif eden Sayın Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı Genel Başkanım, başkan yardımcılarım ve Yönetim Kurulu Üyeleri,
Siyasi partilerimizin saygıdeğer İl, İlçe Başkanları,
Dernek, vakıf, sendika ve esnaf odalarımızın, kamu kurum ve kuruluşlarının değerli temsilcileri,
Üniversitemizin kıymetli bilim adamları,
Basınımızın güzide temsilcileri,
Türkiye’nin değişik yörelerinden gelerek programımıza iştirak etmiş misafirlerimiz, çok kıymetli hanım efendiler, beyefendiler,
Geleceğin Türkiye’sine şekil verecek gençlerimiz,
Merhum Mehmed Feyzi Efendi ile diz dize ders yapmış, sohbet etmiş onun manevi terbiyesi altında yetişmiş muhterem talebeleri, onu gönülden seven kıymetli ilim âşıkları,
Bu programın yapılmasına hiçbir beklentisi olmadan, Allah rızası için maddi manevi destekte bulunan fedakâr gönül dostlarımız,
Öncelikle hepinizi saygıyla selamlıyorum. Mana Sultanı Mehmed Feyzi Efendi’yi Anma Programı’na hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz efendim.
Vefatının 24. senesini idrak ettiğimiz merhum Mehmet Feyzi Efendi’yi anmak ve hatırasını yâd etmek için bugün burada toplanmış bulunuyoruz.
Değerli misafirlerimiz,
İnsanlar vardır, yaşarken çevrelerini aydınlatırlar; öldüklerinde arkalarında binlerce sevenleri gözyaşları dökerek onları uğurlar; vefatlarından sonra asırlar geçse de, insanların gönül tahtlarından hiçbir zaman inmezler.
Türk milleti, tarihi boyunca bu vasıfları taşıyan binlerce ilim adamı, lider, devlet adamı ve gönül eri yetiştirmiştir. Ahmed Yesevî, Mevlânâ, Yunus Emre, Hacı Bayram-ı Velî, Akşemseddin, Şeyh Şaban-ı Velî bunlardan sadece bir kaçıdır.
Kastamonu’nun bağrından çıkan M. F. Efendi de böyle yüce şahsiyetlerden biridir.
Çağımız insanlığının büyük bir kısmı üstün teknolojiyi yakalamış olmasına, mükemmel silahlar imal etmesine, yüksek binalarda oturmasına, iyi eğitim almasına rağmen huzur ve mutluluğu yakalamayı, iyi insan olmayı bir türlü becerememiştir. Böyle dengesiz toplumlar ve bu toplumların yaşattığı devletler dünyanın da dengesini bozmuştur.
O halde kendi lehimize yaşanabilir dünyamızı kurabilmek için yeni bir ruha; sabır süzgecinden, sevgi çemberinden geçirilmiş sağlam görüş ve fikirlere; bu fikirleri üretmiş büyük şahsiyetlere, kısacası Mehmet Feyzi Efendilere ve onları tanımaya, anlamaya ihtiyaç vardır.
M. Feyzi Efendi’nin, hadiseler karşısındaki müspet tavrı, etrafta fitne uyandıracak fikir ve davranışlardan kaçınması; din ve dünya işlerinde orta ve kolay yolu tavsiye etmesi; din-millet ve vatanla ilgili unsurları bir bütün olarak değerlendirmesi, milletimizin kalkınması için uğraşması, kendisini ziyarete gelenlere karşılık beklemeden katkıda bulunması gibi hasletlerinin gün yüzüne çıkartılması ve bu zatın Türk-İslâm dünyasında daha fazla tanınmasının sağlanması önemli bir gerekliliktir.
İşte buradan yola çıkarak bugün Mehmet Feyzi Efendi’nin “tebliğ ve eğitim metodu” üzerine değerli ilahiyatçı Hüseyin Kader birazdan bilgi sunacaklar, kendilerine şimdiden teşekkür ediyorum.
1989’dan bu yana faaliyet gösteren Türkav Kastamonu şubesinin hazırladığı ve Kastamonu Belediyemizin katkı sağladığı bu programın ortaya konulmasında emeği geçen herkese burada teşekkürü bir borç biliyorum.
Bu yıl ilk defa “Kastamonu’nun Manevi Değerlerinden Mehmed Feyzi Efendi” adlı bir sergi açtık. Vatandaşlarımız bu sergiyi Barutçuoğlu AVM’de gezebilirler. Serginin açılma sürecinde katkı sağlayan Kastamonu Belediyesine ve Barutçuoğlu AVM. yönetici ve esnafına da teşekkür ederiz.
Bu anlam yüklü programda şu anda aramızda bulunan Türkav Genel Başkanı Sayın Sinan Yüksel ve Yönetim ekibine ve diğer tüm misafirlerimize de teşekkür ediyorum.
Son olarak Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) başta olmak üzere bütün Allah dostlarını, Türk ve İslam büyüklerini, şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, feyiz ve himmetlerinin üzerimize olmasını Cenabı Hak’tan niyaz ediyorum. Hepiniz Allaha emanet olunuz.

                                                                         Doç.Dr. Cevdet YAKUPOĞLU          
                                                                             TÜRKAV Şube Başkanı