09.03.2014
VEFATININ 25. YILINDA MEHMET FEYZİ EFENDİ’YE SEVGİ SELİ
Kastamonu’muzun manevi mimarlarından Mehmet Feyzi Efendi binlerce seveni tarafından bir kez daha anıldı

Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı Kastamonu Şubesince hazırlanan programda; Kastamonu'muzun Âlim, Fâzıl ve Mütefekkirlerinden Merhum Mehmet Feyzi Efendi, ahirete irtihalinin 25. vefat yılında çeşitli etkinliklerle yad edildi.
09 Mart 2014 Pazar Günü saat 10.30’da M. Feyzi Efendi’nin Kastamonu Gümüşlüce’deki kabri başında düzenlenen ve sunuculuğunu Prof. Dr. Saime İnal Savi Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi öğretmeni İlhan ŞAHİN’in yaptığı, binlerce kişinin katıldığı programda, Kastamonu’nun mümtaz İmam Hatipleri tarafından Kuran-ı Kerim tilavet edildi. Kuzeykent Ulu Camii İmam Hatibi Duran SİVASLIOĞLU tarafından yapılan hatim duasının akabinde misafirlere etli pilav ve ayran ikram edildi.
TÜRKAV Kastamonu Şubesince geleneksel olarak her yıl düzenlenen anma programına geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı Genel Başkanı Sayın Sinan Yüksel ve yönetim kurulu üyeleri de katıldılar.
Önceki yıllara göre daha fazla katılım olduğu görülen bu yılki programa MHP Kastamonu Milletvekili Emin Çınar, MHP Kayseri eski Milletvekili Seyfi ŞAHİN, Kastamonu Belediye Başkanı Turhan TOPÇUOĞLU, Kastamonu Belediye Başkan Vekili Muzaffer BERBER, MHP İl Başkanı İlhan ENGİN, MHP Merkez İlçe Başkanı Ali Osman KURTÇU, MHP Kastamonu Belediye Başkan Adayı Hayati HAMZAOĞLU ile diğer siyasi parti temsilcileri katıldılar. Kastamonu dışından da çok sayıda vatandaş programa iştirak etti.
"Mehmet Feyzi Efendi'yi Anma Haftası" etkinlikleri kapsamında aynı gün öğleden sonra Rüya Düğün Salonu’nda bir konferans tertip edildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Nasrullah Camii Baş İmam-Hatibi Kahraman ŞEKERCİOĞLU tarafından okunan Kuran-ı Kerim’in akabinde Türkav Kastamonu Şube Başkanı Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu açılış konuşması yaptı. Ardından M. Feyzi Efendi’nin hayatını anlatan sinevizyon gösterisi izlendi. Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bekir TATLI tarafından verilen “M. Feyzi Efendi’de Peygamber Sevgisi” başlıklı konferansta; Dr. Tatlı, Mehmet Feyzi Efendi’nin hayatından kısa bir kesit sunduktan sonra, bu zatın Kastamonu halkı başta olmak üzere Türk İslam Dünyasının her yerinden gelen ve her görüşten ziyaretçilere kapılarını açtığını, hiçbir karşılık beklemeden gönüllü olarak Müslüman Türk halkına ilmi birikimini aktardığını dile getirdi. Konuşmasının devamında M. Feyzi Efendi’nin hayatı ve görüşleri ile ilgili çalışmaların ve yayınlanmış kitapların bir özetini sunan Dr. Tatlı, bu çalışmayı yapan hocaların büyük bir görevi icra ettiğini, Efendi ile ilgili bilgilerin zamanında ve doğru tespit edilmesinin gerçekten çok önemli bir hizmet olduğunu, bu konuda emeği geçen M. Feyzi Efendi’nin talebelerinin ve gönül dostlarının takdirle karşılanması gerektiğini ifade etti. Konferansının son bölümünde ise Doç. Dr. Bekir TATLI, son zamanlarda bazı cemaat ve grupların “Peygambersiz bir Allah inancını” öne çıkarmaya çalıştıklarını oysa bunun son derece çarpık bir düşünce olduğunu; M. Feyzi Efendi’nin de bu düşüncelerin yanlışlığını her zaman dile getirdiğini söyledi.
Feyzi Efendi’nin yetişmesine vesile olan şahsi kütüphanesinin içeriğinin bu günkü nesillerin istifadesine sunulabilmesi için Efendi’nin ailesi tarafından bir çalışma yapılmasının son derece faydalı olacağını belirten Dr. Tatlı, TÜRKAV Kastamonu Şubesinin bu şekil programları devam ettirmesi temennisiyle konuşmasına son verdi. Program sonunda konferansçıya, hocası ilahiyatçı yazar Musa ÖZDAĞ tarafından “Mehmet Feyzi Efendi” yazılı bir ahşap tuğra hediye edildi.