09.03.2015

VEFATININ 26. YILINDA MEHMET FEYZİ EFENDİ’YE SEVGİ SELİ
Kastamonu’muzun manevi mimarlarından Mehmet Feyzi Efendi binlerce seveni tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualarla bir kez daha anıldı
TÜRKAV (Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı) Kastamonu Şubesince hazırlanan programda; Kastamonu'muzun Âlim, Fâzıl ve Mütefekkirlerinden Merhum Mehmet Feyzi Efendi, ahirete irtihalinin 26. vefat yılında çeşitli etkinliklerle yâd edildi.
08 Mart 2015Pazar Günü saat 10.30’da M. Feyzi Efendi’nin Gümüşlüce’deki kabri başında düzenlenen ve sunuculuğunu Prof. Dr. Saime İnal Savi Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi öğretmeni Mehmet UZUN’un yaptığı, binlerce kişinin katıldığı programda, Kastamonu’nun mümtaz İmam Hatipleri tarafından Kuran-ı Kerim tilavet edildi. Kastamonu İl Müftüsü Osman AYDIN tarafından yapılan hatim duasının akabinde misafirlere etli pilav ve ayran ikram edildi.
TÜRKAV Kastamonu Şubesince geleneksel olarak her yıl düzenlenen anma programına geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı Genel Başkanı Sayın İbrahim VATANSEVER ve yönetim kurulu üyeleri de katıldılar.
Önceki yıllara göre katılımın daha fazla olduğu görülen bu yılki programa MHP Kastamonu Milletvekili Emin Çınar, AKP Kastamonu Milletvekili M. Gökhan Gülşen, MHP İl Başkanı İbrahim MAŞALACI, MHP Merkez İlçe Başkanı Ali Osman KURTÇU,AKP İl Başkanı Halil ULUAY, AKP Merkez İlçe Başkanı Ahmet NAMLI, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin BABAŞ, çok sayıda Sivil Toplum Örgütü yönetim ve üyeleri ile il içinden ve il dışından çok sayıda vatandaşkatıldı.
"Mehmet Feyzi Efendi'yi Anma Haftası" etkinlikleri kapsamında aynı gün öğleden sonrasaat 13:30’daRüya Düğün Salonu’nda bir konferans tertip edildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda,Halife Sultan Camii İmam-Hatibi Kamil GEZER tarafından okunan Kuran-ı Kerim’in akabinde, TÜRKAV Kastamonu Şube Başkanı Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu açılış konuşması yaptı. Ardından TÜRKAV Kastamonu Şubesinin bundan önce yaptığı 25 yıllık Anma Programlarından kesitlerin yer aldığı sinevizyon gösterisi izlendi. Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burhan BALTACItarafından verilen “Kur’ânî Bir Hayat ve Mehmet Feyzi Efendi” başlıklı konferansta; Doç.Dr. BALTACI, Mehmet Feyzi Efendi’nin hayatının Kur’ânolduğunu söyledi.Mehmet Feyzi Efendi’nin Kur’an ahlakından örnekler sundu. O’nun Kur’an’a dair söylediği sözlerden alıntılar yaparak, izleyenlere Kur’ânî bir hayat yaşamanın,özellikle de günümüzde buna olan ihtiyaca dikkat çekti. Konuşmasının devamında, M.Feyzi Efendi’nin Kastamonu halkı başta olmak üzere Türk İslam Dünyasının her yerinden gelen ve her görüşten ziyaretçilere kapılarını açtığını, hiçbir karşılık beklemeden gönüllü olarak Müslüman Türk halkına Kur’an hakikatlarını anlattığını söyledi. M. Feyzi Efendi’nin hayatı ve görüşleri ile ilgili çalışmaların ve yayınlanmış kitapların bir özetini sunan Doç.Dr. BALTACI, bu çalışmayı yapan hocaların büyük bir görevi icra ettiğini, Efendi ile ilgili bilgilerin zamanında ve doğru tespit edilmesinin gerçekten çok önemli bir hizmet olduğunu, bu konuda emeği geçen M. Feyzi Efendi’nin talebelerinin ve gönül dostlarının takdirle karşılanması gerektiğini ifade etti.
Doç.Dr. BALTACI, TÜRKAV Kastamonu Şubesinin bu şekil programları devam ettirmesi temennisiyle konuşmasına son verdi. Program sonunda konferansçıya, TÜRKAV Genel Başkanı Sayın İbrahim VATANSEVERtarafından “Mehmet Feyzi Efendi” yazılı ahşap birtuğra hediye edildi.

Doç. Dr. Cevdet YAKUPOĞLU
TÜRKAV Kastamonu Şube Başkanı