08.03.2016

VEFATININ 27. YILINDA MEHMET FEYZİ EFENDİ’Yİ ANMA PROGRAMINDA BÜYÜK İZDİHAM
Kastamonu’muzun manevi mimarlarından Mehmet Feyzi Efendi binlerce seveni tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualarla bir kez daha anıldı

TÜRKAV (Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı) Kastamonu Şubesince hazırlanan programda; Kastamonu'muzun Âlim, Fâzıl ve Mütefekkirlerinden Merhum Mehmet Feyzi Efendi, ahirete irtihalinin 27. vefat yılında çeşitli etkinliklerle yâd edildi.
 04 Mart 2016 Cuma günü Barutçuoğlu Alış Veriş Merkezinde Mehmet Feyzi Efendi ile ilgili resim ve belgelerden oluşan bir sergi ile başladı.
06 Mart 2016 Pazar Günü saat 10.30’da M. Feyzi Efendi’nin Gümüşlüce’deki kabri başında düzenlenen ve sunuculuğunu İlhan ŞAHİN’in yaptığı, binlerce kişinin katıldığı programda, Kastamonu’nun mümtaz İmam Hatipleri tarafından Yâsin-i Şerif ve Sûre-i Celîleler tilâvet edildi. Kastamonu İl Müftüsü Osman AYDIN tarafından yapılan hatim duasının akabinde misafirlere etli pilav ve ayran ikram edildi.
 TÜRKAV Kastamonu Şubesince geleneksel olarak her yıl düzenlenen anma programına geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı Genel Başkanı Sayın İbrahim VATANSEVER ve yönetim kurulu üyeleri de katıldılar.
 Önceki yıllara göre katılımın daha fazla olduğu görülen bu yılki programa Kastamonu Valisi Şehmus GÜNAYDIN, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Seyit AYDIN, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin BABAŞ, İl Emniyet Müdürü Mustafa YOLDAN, MHP Eski Milletvekili Emin ÇINAR, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz BAHÇACIOĞLU, siyasi parti temsilcilerinin ve çok sayıda sivil toplum örgütü yönetim ve üyeleri ile il içinden ve il dışından çok sayıda vatandaş katıldı.
            "Mehmet Feyzi Efendi'yi Anma Haftası" etkinlikleri kapsamında aynı gün öğleden sonra saat 13:30’da Rüya Düğün ve Kongre Merkezi’nde bir konferans tertip edildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Emre KISA’nın tarafından okunan Kuran-ı Kerim’in akabinde, TÜRKAV Kastamonu Şube Başkanı Abdullah ÜNAL açılış konuşmasında,“vakfımızın bu dev organizasyonuna her yıl beş binden fazla gönül dostu katılmakta ve Kastamonu’nun manevi değerlerinden Mehmet Feyzi Efendi’yi yadetmektedir. Onun, bugün için önemi daha da iyi idrak edilen fikir ve görüşlerinin, Kastamonu insanı ve tüm Türk-İslâm alemine anlatılması noktasında Türkav üzerine düşeni yapmaktadır ve bundan sonra da aynı gayreti gösterecektir.” dedi.Abdullah ÜNAL Mehmet Feyzi Efendi’nin Milli Birlik ve Beraberlikle ilgili sözlerinden de örnekler okudu. Ardından TÜRKAV Kastamonu Şubesinin hazırladığı Mehmet Feyzi Efendi’nin Hayatı ile ilgilisinevizyon gösterisi izlendi. Emekli Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin NURSAÇAN tarafından verilen “Ailede Huzur Yurtta Huzur” başlıklı konferansta; Necmettin NURSAÇAN, tarihimizden verdiği örneklerle ailenin önemine vurgu yaptı.
Necmettin NURSAÇAN aile kurumunun bireysel ve toplumsal hayatımızdaki önemine vurgu yaptığı konuşmasında aile kurma,  aile olabilme, aileyi koruma ve aileyi koruyucu kılabilmenin hassasiyet ve önemini dini ve milli kültür mirasımızdan zengin örneklerle anlattı. Kendisini heyecanla bekleyen coşkulu kalabalığa yine aynı coşkuyla seslenen NURSAÇAN HOCA “Aile, çok önemli bir konu. Aile sağlamsa millet sağlam, aile çürükse millet de  çürüktür.” dedikten sonra; ‘Avrupa ülkelerinde aile kurumunun yıpranmasının çok ağır bedelleri olduğunu, ülkemizin güçlü olmasının, aile kurumunun güçlü olmasına bağlı olduğunu’ dile getirdi.NURSAÇAN daha sonra sözlerine şöyle devam etti:
“Bütün dünyada aile sancısı var. Ülkemize de girdi. Ailenin temeli nikâh, huzur, sadakat ve itaattir. Ailenin devamlılığı ise şu dört şeye bağlıdır: Sevgi, Saygı, Sabır ve Sadakat.Aileler yıkılırsa millet yıkılır.Çanakkale ruhunun arkasındaki şey sağlam aile yapısıdır."
Ayrıca Peygamber Efendimiz (SAV)’ in aile hayatından da örnekler veren NURSAÇAN, Peygamber Efendimiz (SAV)’in Hz. Hatice ve Hz. Aişe annelerimizle olan aile hayatına özellikle vurgu yaptığı konuşmasını güzel ve etkili bir dua ile tamamladı.
Program sonunda konferansçıya, Mehmet Feyzi Efendi'nin talebesi Musa ÖZDAĞ tarafından üzerinde Arapça "Ya Hazreti Muhammed Feyzi Efendi" yazan el işi oyma tablo takdim edildi.
Ayrıca Belediye Başkanı Tahsin BABAŞ ve Kastamonu Müftüsü Osman AYDINtarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.

 

Abdullah ÜNAL
TÜRKAV Kastamonu Şube Başkanı