07.03.2017

“MEHMET FEYZİ EFENDİ SEVGİSİ”
 GÜMÜŞLÜCE’Yİ ISITTI

Kastamonu’muzun manevi mimarlarından Mehmet Feyzi Efendi soğuk havaya rağmen binlerce seveni tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualarla bir kez daha anıldı.
TÜRKAV (Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı) Kastamonu Şubesi ve Kutlu Bilgi Derneği tarafından hazırlanan programda; Kastamonu'muzun Âlim, Fâzıl ve Mütefekkirlerinden Merhum Mehmet Feyzi Efendi, ahirete irtihalinin 28. vefat yılında bir dizi etkinlikle yâd edildi.


         05 Mart 2017 Pazar Günü saat 10:30’da M. Feyzi Efendi’nin Gümüşlüce’deki kabri başında düzenlenen ve sunuculuğunu Kamil ÇONKOR’un yaptığı, soğuğa rağmen binlerce kişinin iştirak ettiği programda, Kastamonu’nun mümtaz İmam Hatipleri tarafından Yâsin-i Şerif ve Sûre-i Celîleler tilâvet edildi. Kastamonu İl Müftüsü Osman AYDIN tarafından yapılan hatim duasının akabinde Eğitim Merkezi bahçesinde misafirlere etli pilav ve ayran ikram edildi.
         TÜRKAV Kastamonu Şubesi ve Kutlu Bilgi Derneği tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen anma programına geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı Genel Başkanı Sayın İbrahim VATANSEVER ve yönetim kurulu üyeleri de katıldılar. 
Önceki yıllara göre katılımın daha fazla olduğu görülen bu yılki programa Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin BABAŞ, MHP Eski Milletvekili Emin ÇINAR, MHP İl Başkanı H.İbrahim MAŞALACI, MHP İlçe Başkanı Fazıl DELİGÖZOĞLU, KESOB Başkanı Dursun ERGİN, Ülkü Ocakları Başkanı Resul KÖPRÜLÜ, Ak Parti Milletvekili Metin ÇELİK, Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet NAMLI, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz BAHÇACIOĞLU, Kastamonu Üniversitesinin Öğretim üyeleri, Kamu-Sen İl Başkanı Nedim AFACAN ve bağlı sendikaların şube başkanları, siyasi parti temsilcilerinin ve çok sayıda sivil toplum örgütü yönetim ve üyeleri ile il içinden ve il dışından çok sayıda vatandaş katıldı.
            "Mehmet Feyzi Efendi'yi Anma Haftası" etkinlikleri kapsamında aynı gün öğleden sonra saat 13:30’da Rüya Düğün ve Kongre Merkezi’nde bir konferans tertip edildi. Sunuculuğunu Kamil YAYLACI’nın yaptığı, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, İstanbul Ataşehir Mimar Sinan Camii İmam-Hatibi hemşehrimiz Hafız Yunus BALCIOĞLU tarafından Kuran-ı Kerim tilavet edildi. Akabinde TÜRKAV Kastamonu Şube Başkanı Abdullah ÜNAL açılış konuşmasında,“Vakfımızın bu dev organizasyonuna her yıl beş binden fazla gönül dostu katılmakta ve Kastamonu’nun manevi değerlerinden Mehmet Feyzi Efendi’yi yadetmektedir. Onun, bugün için önemi daha da iyi idrak edilen fikir ve görüşlerinin, Kastamonu insanı ve tüm Türk-İslâm âlemine anlatılması noktasında TÜRKAV üzerine düşeni yapmaktadır ve bundan sonra da aynı gayreti gösterecektir.” dedi.Abdullah ÜNAL Mehmet Feyzi Efendi’nin Milli Birlik ve Beraberlikle ilgili veciz sözlerinden örnekler okudu. Programa maddi manevi katkı sağlayanlara ve tüm katılımcılara teşekkür ederek sözlerine son verdi.
Emekli eğitimci Şevket Özsoy tarafından seslendirilen “Ne Kaldı Bize Resûlullah’tan?” isimli şiirin akabinde program, İlahiyatçı-Eğitimci hemşehrimizŞevket Oğuz ÜNAL tarafından verilen “Milli Bünyede Birlik, Ülkede Dirlik” başlıklı konferansla sona erdi.
Şevket Oğuz ÜNAL, konuşmasında; Selman-ı Fârisî ve Kaysu’l-Hemedânî el-AsgarHazretlerininKastamonu’ya gelişlerinin hikmetlerinden bahisle Kastamonu’nun önemli bir merkez olduğunu ifade etti. Kastamonu’nun Mekke silsilesine bağlı olduğunu ve Hz.Pir Şeyh Şâban-ı Velî Dergâhında da Zemzem kıvam ve tadında asa suyu bulunduğundan bahsederek, milli ve manevi ruhun Kastamonu’da yüksek olduğunu verdiği örneklerle temellendirdi. Türk Milleti’nin yeniden şahlanışında Kastamonu’nun önemli bir rol oynayacağını belirtti. Mehmet Feyzi Efendi’nin Hz. Ebu Bekir’le başlayan Muhammed BahauddinNakşibend Hazretlerine nispet edilen ve Hafız Ömer Efendi’ye dayanan bir silsilenin halkası olduğunu ifade etti. Mehmet Feyzi Efendi’nin beslendiği kaynakları: İlmi Kültür, Tasavvufi Kültür ve Risale-i Nur Kültürü olmak üzere üç kısımda zikretti.
Mehmet Feyzi Efendi’nin ilmi yönünün günümüzde talebesi Musa Özdağ tarafından devam ettirildiğini, yazdığı onlarca cildi bulan kitapların bunun ispatı olduğunu ifade etti. Musa Özdağ Hoca ile İmam Hatip yıllarında tanıştığını, ondan talim, Arapça, tefsir ve hadis dersleri okuduğunu ve bu ilmi çalışmalardan hocası Musa Özdağ’ın hiçbir ücret talep etmediğini zikretti. Bu yönü ile aynen Feyzi Efendi’ye benzediğini, Musa Hoca’nın alan değil, daima veren olduğunu anlattı. Musa Özdağ Hoca’nın 30 yıldır halka açık olarak, Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı’nda devam eden Cuma sohbetleri ve Pazar günleri tefsir-hadis dersleri ile çalışmalarını devam ettirdiğini ayrıca belirtti.


“TÜRK MİLLETİ KALEDİR, İSLAM’IN KALESİDİR. BU KALE YIKILIRSA HİÇBİRİMİZİN GİDECEK YERİ KALMAZ.”


Sayın Ünal, konuşmasında Mehmet Feyzi Efendi’nin kökü dışarıda olan cereyanlara görüntüsü ne olursa olsun asla itibar edilmemesi gerektiğini ifade eden sözünü hatırlatarak “15 Temmuz darbe girişiminde Amerika’nın kucağında olan adamın cemaatinin neler yaptığını gördük” dedi. Mehmet Feyzi Efendi’nin milli olan her şeye sahip çıktığını ve milli olmayan şeylerden daima kaçındığını belirtti. Rahmetli Alparslan Türkeş Bey’in Mehmet Feyzi Efendi ile ilgili hatıralarından bahsederek bu yöndeki sözlerini tamamladı.

Şevket Oğuz Ünal, konferansında Mehmet Feyzi Efendi’nin tamamen milli, tamamen yerli, Selçuklu ve Osmanlı’ya saygılı, Anadolu’yu Türkleştirmek ve İslamlaştırmak için gönderildiğine inandığımız Horasan Erleri’nin bir devamı olduğunu ifade etti. Mehmet Feyzi Efendi’nin hayatını ve hatıratını daha geniş anlamda öğrenmek isteyenlerin  Musa Özdağ’ın “Mehmet Feyzi Efendi’den Feyizler” ile Muzaffer Ertaş’ın “Karanlıktan Aydınlığa” ve “Karanlıktan Nur’a” kitaplarını okumalarını tavsiye ederek sözlerine son verdi.

Program sonunda konferansçıya, TÜRKAV Genel Başkanı İbrahim VATANSEVER tarafından üzerinde Arapça "Ya Hazreti Muhammed Feyzi Efendi" yazan el işi oyma, Mehmet Feyzi Efendi’nin sıkça yaptığı duaların yer aldığı bir tablo ve plakettakdim edildi. 

Abdullah ÜNAL
TÜRKAV Kastamonu Şube Başkanı